Medytacja na sen.

Częstotliwość występowania problemów ze snem.

Jeśli szukasz informacji na temat wpływu medytacji na sen jesteś w doskonałym miejscu! Występowanie problemów ze snem jest dość powszechnym zjawiskiem i dotyczy nawet od 4,4% do 48 %. U osób leczonych/ zdiagnozowanych wskaźnik ten wynosi nawet od 35 do 40 %. Zaburzenia snu są powszechne i należą do najczęstszych problemów zdrowotnych osób dorosłych. Najczęściej spotykaną formą zaburzeń snu jest bezsenność.

Według klasyfikacji ICD-10 (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych) bezsenność jest to niedostateczna ilość snu/ jakość snu, która występuje co najmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum jeden miesiąc. Objawem wtórnym przy zaburzeniach snu jest zgłaszane gorsze samopoczucie lub funkcjonowanie w ciągu dnia. Objawy te powodują złe funkcjonowanie społeczne, zawodowe lub dysfunkcje w innych obszarach życia.

Jak medytacja może poprawić Twoje samopoczucie i stan zdrowia oraz jakość snu?

Jeśli borykasz się z zaburzeniami snu, możesz do konwencjonalnej praktyki psychoterapeutycznej i medycznej dołączyć medytację. Techniki medytacji znacząco wspierają jakość życia. Nie kolidują one również z przyjmowanymi lekami i konwencjonalnym leczeniem.

Czym jest typowa medytacja?

Typowa medytacja polega na uważności jak oddech wpływa do ciała i wypływa z niego. Podczas kiedy skupiasz się na oddechu, możesz zaobserwować jak myśli pojawiają się w Twojej głowie. Stopniowo rezygnujesz z walki z nimi. Możesz sobie zdać wtedy sprawę, że myśli są jak chmury -przychodzą i odchodzą. Myśli pojawiają się w Twoim umyśle i odchodzą.

Ludzie zapominają często, że myśli nie są ich. Twoje myśli nie są Tobą.

Podczas medytacji uczymy się nie przywiązywać do naszych myśli. Przywiązanie do myśli oznacza przywiązanie do określonego systemu wierzeń i możliwości, dlatego też każdy z nas powinien dbać o to, aby do myśli się nie przywiązywać. Praktykując medytację zaczynasz rozumieć, że myśli i emocje przemijają. Tak.
Wszystko przemija, jeśli pozwolisz temu odejść. Także Twój ból, cierpienie, złe samopoczucie, niski stan emocjonalny minie. Kiedy przestaniesz napierać na te trudne emocje, stawiać im opór wszystkie ulegną uwolnieniu i rozproszeniu.

Zawsze masz wybór czy wejść w dane tematy do rozmyślania, czy też nie. Tego między innymi nauczysz się podczas medytacji.

Dlaczego dzięki medytacji i wizualizacji możesz poprawić zdrowie?

Mózg człowieka może wywołać w ciele lęk lub inne negatywne uczucia także bez doświadczania go w namacalnej formie. Wystarczy, że wyobrazisz sobie negatywną rzeczywistość lub przypomnisz sobie podświadomy, negatywny zapis z przeszłości. (Tutaj poczytasz o uwalanianiu traumy). Zaraz potem w Twoim ciele mózg wywołuje reakcję walcz-uciekaj, wzmagając poczucie zagrożenia i poziom stresu. Nie musisz być w tej samej sytuacji, aby ponownie wpaść w te negatywne emocje. Ta samo nakręcająca się spirala negatywnych emocji może spowodować tworzenie negatywnych scenariuszy w przyszłości. Proces tworzenia negatywnych scenariuszy powoduje, że coraz bardziej zatapiasz się swoich  problemach:

  • Nie martwisz się tylko tym, co jest teraz. Zaczynasz martwić się tym, co będzie. Mimo, że ta przyszłość jeszcze nie nadeszła.

Medytacja i praktyki pracy ze świadomością nauczą Cię jak pozbywać się pokusy wchodzenia głębiej w negatywne myśli, jak nie poddawać się negatywnym scenariuszom Twojego umysłu.

Trening Twojej uważności podczas medytacji wpłynie na uczucia, emocje oraz myśli, spowoduje że:

  • nauczysz się lepiej zarządzać swoim stanem mentalnym i emocjonalnym,
  • budujesz lepsze relację ze sobą i ze światem,
  • przestaniesz dokładać sobie problemów w życiu,
  • przerwiesz błędne koło odtwarzania negatywnych wzorców,
  • odpowiednio szybko wychwycisz negatywne wzorce i uwolnisz je,
  • odkryjesz i skasujesz negatywne programy myślowe,
  • będziesz w stanie zachować więcej spokoju, wtedy gdy jest on konieczny,
  • wyjdziesz z samokrytyki i osądzania,
  • coraz częściej będziesz wychodzić z autopilota (bezmyślnego i nieuważnego trybu działania).

Jeśli chesz poćwiczyć medytację, zacząć podążać bardziej uważnie w życiu. Możesz zapisać się na sesję online i nauczyć się praktycznej techniki uwalniania emocji, która wielu osobom zdziałała już cuda w życiu i zdrowiu.

Co potrafi Twój umysł?

Twój umysł potrafi dużo więcej, niż tylko analizować problemy. Praktyka medytacji sprzyja wyjściu z trybu działania do trybu bycia. Oznacza to dla Ciebie naukę uważności. Pozwalasz sobie w takich chwilach doświadczać coraz więcej spokoju wewnętrznego i zewnętrznego. (Zauważ, że doświadczanie spokoju wewnętrznego nie jest wypieraniem emocji). Czy zdajesz sobie sprawę, że długofalowa praktyka medytacji zmienia obraz mózgu! Tak! To jest naukowo udowodnione, a możesz się o tym przekonać za pomocą rozwiniętej technologii obrazowania mózgu. Technologia ta jest w stanie pokazać jak wpływa medytacja na struktury mózgu, a co za tym idzie i na jakość snu.

Zmiana struktur w Twoim mózgu powoduje również zmianę systemu wydzielania wewnętrznych hormonów. Redukcji ulega wydzielanie hormonów stresu, natomiast wzmaga się wydzielanie hormonów aktywujących spokój i samouzdrowienie w Twoim ciele fizycznym.

Warto tutaj zaznaczyć, że tryb działania nie jest naszym wrogiem i nie musimy z niego całkiem rezygnować. Jednak jeśli nadużywasz trybu działania, co oznacza, że np. próbujesz rozwiązać swoje problemy z emocjami za pomocą wzmożenia działań…. Doświadczysz tego, że tych trudnych emocji będzie jeszcze więcej. Potem za emocjami przyjdą symptomy i wtedy problemy się nasilą. Więcej na temat wpływu „przebudzenia świadomego Ja” na zdrowie i emocje przeczytasz tutaj.

Masz okazję do zapoznania się także z tematem „Jak leczyć nerwicę lękową” w ujęciu holistycznym  tutaj .

Cechy trybu bycia – trybu uważności:

  1. Uważność przywraca człowieka do pełnej świadomości: miejsca, wyboru i intencji.
  2.  Uważność pozwala nawiązać kontakt ze zmysłami: wąchać, smakować, odczuwać, dotykać, słyszeć i smakować, tak jakbyś robił(-a) to po raz pierwszy.
  3. W trybie uważności pozbywasz się konieczności krytykowania świata. Wchodzisz w akceptację. (Uwaga: nie myl akceptacji z bezsilnością)
  4. Uważność uczy Cię, że myśli to tylko myśli i nie należy się do nich przywiązywać.
  5. W trybie uważności unikasz unikowego stylu bycia. Stawiasz się do swoich wyzwań i lęków bez oporu.

Jak medytacja wpływa na Twój mózg?

Masz możliwość zapoznać się z różnymi dostępnymi badaniami na temat pozytywnego wpływu technik medytacji na Twój mózg. Badania te pokazują, że regularna medytacja pozwala Tobie wytworzyć nowe powiązania w mózgu i rozbudować te obszary w mózgu, które są odpowiedzialne za empatię i współczucie. W Twój mózg wnika życie i żywotność, która zwiększa Twój poziom odczuwania szczęścia.

Badania wykazały, że sumienne praktykowanie przez 8 tygodni, wystarcza aby poczuć korzyści z tej praktyki. Te odkrycia mają swoje korzenie w pracy Richarda Davidsona oraz Jona Kabata-Zinna. Badacze ci odkryli, że możesz poprzez regularną praktykę medytacji zmienić zwyczajowo przyjęte nawyki myślowe, które utrzymywały Cię w określonym (niskim) stanie emocjonalnym. To jest bardzo dobra wiadomość dla osób, które zmagają się między innymi z depresją (oraz towarzyszącą jej bezsennością). Warto wytrwale praktykować !

Czy możesz połączyć medytację z innymi technikami?

Możesz połączyć medytację z innymi technikami stosując np. muzykoterapię. Stosowanie meuzykoterapii pomaga ludziom w wyrażaniu emocji, rozładowaniu wewnętrznych konfliktów oraz napięć. Wspiera uspokojenie umysłu oraz rozluźnienie ciała. Na temat muzykoterapii możesz przeczytać tutaj

Możesz umówić się ze mną także na osobistą sesję  i doświadczyć medytacji prowadzonej z zastosowaniem muzykoterapii oraz profesjonalnych instrumentów o uzdrawiającym brzmieniu. Muzykoterapia jak i medytacja ma również pozytywny wpływ na jakość  snu.

Czy wiek jest przeszkodą w stosowaniu medytacji?

Medytację możesz stosować niezależnie od Twojego wieku oraz stanu zdrowia. Jeśli masz problemy z utrzymaniem pozycji siedzącej możesz również praktykować ją w pozycji leżącej. Niektórzy praktykują również medytację w ruchu. W ten sposób techniki medytacji dobierasz do siebie i swoich wymagań. Wybór odpowiedniej techniki medytacji i pozycji, w której medytujesz zależy od różnych czynników tj. np. Twój wiek, stan zdrowia, sprawność psychiczna oraz fizyczna. Medytacja wpływa na sen poprzez regulację Twojego układu nerwowego, niezależnie od Twojego wieku.

Jak medytacja wpływa na sen?

Regularna praktyka technik medytacji może pozytywnie wpływać na jakość i czas trwania Twojego snu oraz znacząco podnosi jakość życia. Wesprzyj siebie i zapisz się na sesję (także online), podczas której nauczysz się medytacji poprzez technikę uwalniania oraz uwolnisz swoje obciążenia i traumy rodowe.

 

mgr Edyta Pawlak terapeuta neurotaktylny, praktyk metod  Access  Consciousness, Praktyk pulsingu holistycznego, refleksolog rąk, pedagog, muzykoterapeuta, energoterapeuta,  jasnowidz, terapeuta masażu dźwiękowego metodą Peter Hess, Terapeuta i diagnosta Integracji Bilateralnej

Źródła: