Terapia dźwiękiem
Muzykoterapia
Mobilizacja | Relaks | Koncentracja
Jak działa muzykoterapia?
Uzdrowiciele, mistycy oraz duchowi nauczyciele już od czasów antycznych wiedzieli, że wszystko jest wibracją. Dawne kultury posługiwały się dźwiękiem w celach leczniczych, co miało charakter zaawansowanej sztuki duchowej. Opierało się to na przekonaniu, że wibracja stanowi we wszechświecie fundamentalną moc sprawczą. Współczesna fizyka tłumaczy nam, że sami jesteśmy kompozycją maleńkich strun, które wibrują z rożnymi częstotliwościami.
Każda fala dźwiękowa ma częstotliwość, mierzoną w jednostkach Hz. Fala przenika przez nasze bębenki, podlega procesowi bioakustycznemu, a potem przekształca się w impulsy elektryczne.
Ludzie są w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 16.000 Hz. Liczby te są umowne, gdyż każdy z nas może słyszeć trochę więcej lub trochę mniej. Zakres słyszalności dźwięków jest bardzo indywidualną kwestią. Często spotykamy się z wibracją, której nie słychać, jednak jest ona powszechnie obecna.
Edyta Pawlak
Terapeuta Ciała, Duszy i Umysłu
Kobieta, mama, artystka, terapeutka i mentor duchowy. Od zawsze starałam się połączyć świat ciała i ducha. Stosuję sprawdzone i skuteczne metody pracy, które pozwoliły mi i moim dzieciom poprawić zdrowie, relacje oraz odzyskać harmonię w życiu.
Muzykoterapia wpływa na:
– pogłębienie stanu relaksacji,
– mobilizowanie,
– rozluźnienie,
– zmniejszenie problemów z lękiem,
– wydłużenie czasu koncentracji zdolności skupienia się,
– rozwijanie realistycznego obrazu własnej osoby,
– podnoszenie samooceny,
– poczucie przynależności,
– zwiększenie świadomości, akceptacji własnych uczuć,
– rozwijanie umiejętności radzenia sobie z silnymi emocjami,
– unikanie biernego i wyizolowanego życia w społeczeństwie.
Muzykoterapię to wykorzystanie dłuższych form muzycznych i fragmentów utworów, dzięki czemu korzystanie wpływa na powyższe czynniki.
W muzykoterapii i terapii dźwiękiem używa się między innymi: instrumentów tj. konchy, dzwonki wietrzne koshi, grzechotki shipibo, tingshe, kije deszczowe, shruti, sansula, mis terapeutycznych tybetańskich, mis kryształowych, monokurantów, gongów, kamertonów, bębnów ramowych i afrykańskich itp.
Muzykoterapia i terapia dźwiękiem jest świetnym sposobem dla rozładowania napięć osób starszych oraz dzieci. Pomocna jest również w zapobieganiu i zmniejszaniu klasycznych objawów stresu.
Opracowano na podstawie książek: „7 sekretów terapii dźwiękiem” Jonathan Goldman oraz „Podstawy muzykoterapii” pod red. Krzysztofa Stachyry.
Jonathan Goldman
Jak działa muzykoterapia i terapia dźwiękiem?
Wibracje jednego obiektu są w stanie zmienić wibracje innego obiektu. Ludzkie ciało jako złożone w przeważającej ilości z wody jest doskonałym przewodnikiem dla wibracji. Każdy organ naszego ciała ma swoją własną harmonijną dla niego częstotliwość. Harmonijna częstotliwość organizmu jest nazywana powszechnie zdrowiem. Wszelkie dysharmonie objawiają się bólem, zmęczeniem, problemami zdrowotnymi i psychicznymi.
Jeśli jeden z obszarów ciała wibruje nieharmonijnie, wprowadza to dysharmonię w całym organizmie. Większość wariantów terapii dźwiękiem wykorzystuje wspierające działanie odpowiedniej częstotliwości rezonansowej na nasze ciało fizyczne, ducha, emocje i umysł. W powiązaniu z komórkami ciała, częstotliwości rezonansowe mają zdolność do ładowania energią osłabionych komórek i przywracania im zdrowia. Wykorzystuje się częstotliwości do usunięcia niechcianych komórek (np. rakowych), rozbicia kamieni w nerkach, czy rozpuszczenia różnych substancji. Odpowiednie wykorzystanie częstotliwości rezonansowych może przynieść bardzo dobre efekty w zakresie usuwania z naszego ciała nadmiaru patogenów jak wirusy, czy bakterie. Patogen, który uległ wystarczająco silnej energii częstotliwości dźwiękowej pęka pod wpływem tej wibracji.
Jedną z najważniejszych osób, które badały wpływ fal dźwiękowych na wiele różnych typów materiałów był lekarz Hans Jenny. Doktor udowodnił, że dźwięk ma zdolność do tworzenia form. Powstała nauka o kształcie fal dźwiękowych oraz ich wpływie na substancje fizyczne, zwana cymatyką. Wiele jest również informacji na temat badań Masaru Emoto – japońskiego pisarza i badacza, który badał wpływ muzyki i słów na cząsteczki wody i jej strukturę. Cząsteczki wody pod wpływem pozytywnych słów przybierały piękne kształty, pod wpływem negatywizmu były chaotyczne i nieregularne.
Ludzki umysł pulsuje i wibruje oraz wytwarza mierzalne częstotliwości elektromagnetyczne, które również mierzone są w Hz. Pewne dźwięki wpływają na długość naszych fal mózgowych. Wyróżnia się fale: Beta, Alfa, Theta oraz Delta. Dwa ostatnie rodzaje fal może wywołać głęboka medytacja oraz dźwięki. Mózg ludzki pracujący w tych częstotliwościach wzmaga zdolności do samoleczenia organizmu oraz relaksacji. Specyficzny stan uzyskiwany w czasie głębokiego odprężenia powoduje obiektywny wzrost fal Alfa stanowi ważne narzędzie do pracy nad osobowością.
klienci o sesjach
„Jedna sesja pomogła mi oczyścić się z niekorzystnej dla mnie relacji z byłym partnerem, którą trudno było mi zakończyć. Jestem pod wrażeniem działania metod i narzędzi dostępnych w gabinecie Edyty Pawlak Cudowne Miejsce.” | Autor Judyta